Český strakatý pes

neboli Strakáč

Je poměrně mladé plemeno, které vzniklo právě u nás v České republice. Původně Horákův laboratorní pes  vznikl za účelem lékařského a genetického výzkumu. Jedním z hlavních cílů bylo studium epilepsie. Druhým těžištěm práce ve výzkumném ústavu bylo sledování dědičnosti chybění zubů. Tento pes byl také prvním tvorem, na němž byla v Československu ověřena transplantace ledviny. Z genetického hlediska byla také sledována dědičnost založení strakatého zbarvení. 

V dnešní době je stále málopočetné, ale jeho obliba rychle vzrůstá. Je velmi nenáročný na péči i stravu. Je to velmi příjemný a skromný společník, který se prakticky přizpůsobí svému majiteli a jeho zvyklostem.

Strakáči mají různé barevné varianty. Srst je vždy tříbarevná, a to ve dvou rovnocenných typech zbarvení, černožlutobílém a hnědožlutobílém. Mohou být krátkosrstí i dlouhosrstí. 

Nejen díky tomu je každý strakáč originál.

Pokud si někdo pořizuje strakáče, nepořizuje si jenom psa a nejlepšího parťáka, ale taky spoustu kamarádů strakáčů a strakáčníků, kteří pořádají spoustu akcí, setkání a procházek.

Tyto akce a nejen to najdete na stránkách spolekstrakacu.cz